• kontakt@clubroyal.pl

Dermatolog radzi jak walczyć z AZS u niemowląt i małych dzieci

Dermatolog radzi jak walczyć z AZS u niemowląt i małych dzieci

dermatolog

Przyczyną atopowego zapalenia skóry mogą być geny, woda a także złe kosmetyki. W związku z tym skóra staje się sucha, zaczyna nas swędzieć, dziecko będzie się drapać i powstaną ranki. Pojawia się pytanie jak skutecznie walczyć z AZS? Okazuje się, że nawet 20% dzieci ma objawy podobne do atopowego zapalenia skóry. Trudno u najmłodszych o postawienie diagnozy, ponieważ podobne objawy występują w przypadku innych chorób. Trudno stwierdzić czy sucha skóra będzie spowodowana AZS czy jest to objaw łojotokowego zapalenia skóry, rybiej łuski, łuszczycy. 

Atopowe zapalenie skóry trudno odróżnić od zmian, które były spowodowane między innymi nadwrażliwością na czynniki środowiskowe np. środki chemiczne stosowane w substancjach myjących, detergentach, chusteczka nawilżanych dla dzieci. 

Jak można potwierdzić, że powodem problemów jest AZS?

Niestety nie ma jednoznacznych testów diagnostycznych, które potwierdzą, że przyczyną będzie atopowe zapalenie skóry. Jeśli dziecko ma problemy skórne warto poszukać dobrego dermatologa, albo też alergologa, który stwierdzi z czego te problemy wynikają. 

Jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców?

Bardzo duża suchość skóry.
Typowe suche miejsca to policzki, zgięcia łokci, przeguby kolan. Te miejsca najczęściej się zaczerwieniają i mogą się pokrywać łuską, swędzieć. Dziecko zaczyna się drapać i pojawiają się przeczosy, które mogą wtórnie się zakazić. Dziecko często będzie również nadpobudliwe, nie może spać. 

Jak pomóc dziecku, które ma AZS?

Kluczową sprawą będzie pielęgnacja skóry, natłuszczanie jej emolientami, które są podone do naszego naturalnego płaszcza lipidowego na skórze. Jednocześnie będą reperować nasz naskórek. Dobrym rozwiązaniem jest maść cholesterolowa o składzie podobnym do płaszcza lipidowego na naszej skórze. W nowoczesnych emolientach znajdziemy takie składniki, które mają skutecznie imitować takie składniki, które występują na naszej skórze naturalnie i dlatego ta ochrona będzie skuteczna. 

Jak pielęgnować skórę przy AZS?

Należy zadbać o to, by skóra się nie wysuszała. Trzeba ją odpowiednio nawilżać, natłuszczać specjalnymi kosmetykami do skóry atopowej. Nie będzie można również dziecka zbyt często kąpać. Kąpiel 3 razy w tygodniu powinna wystarczyć. Nie powinniśmy niepotrzebne kąpać dziecka, nie dodajemy żadnych mydeł czy płynów, które mogą zmywać płaszcz lipidowy skóry. Dawniej stosowano składniki takie jak siemię lniane, krochmal czy owies, które to miały łagodzić kąpiel. Obecnie są jednak emolienty, które będą właśnie działać tak, że zablokują substancje drażniące takie jak chlor, który w wodzie jest powszechnie stosowany. 

Można oczywiście samemu wybierać takie kosmetyki, ale jeśli jednak okaże się, że taki kłopot ze skórą jest poważniejszy, albo się przeciąga to dobrze będzie się zdecydować na konsultację z lekarzem, który podpowie, który produkt dla mocno uszkodzonej skóry będzie najlepszy. Na pewno trzeba pamiętać o stosownym natłuszczaniu skóry wrażliwej. Niekorzystne dla skóry atopowej są również wszelkie zmiany temperatury i wszelkie składniki chemiczne, dlatego dobrze będzie również, by dziecko nosiło bawełniane i przewiewne ubrania.

Artykuł powstał we współpracy z dermatologami Kliniki Murano

Udostępnij:

Polecamy

Olej konopny CBD

Zobacz